TERAPIE
Psychoterapie
Psychoterapie je léčba psychologickými prostředky. Pomáhá v situacích, kdy dlouhotrvající nepohoda a vztahové potíže mají zdroj v psychice člověka. Pro psychoterapii se rozhodují i lidé, kteří se zajímají se o sebepoznání, duchovní růst a práci na sobě samém, kterou je pak možné chápat i jako prevenci psychických potíží.
Psychoterapie je cesta k sobě samému, k sebepřijetí, k vlastním pozitivním zdrojům a k uvolnění emocí, které blokují psychickou energii. Umožňuje člověku, aby se naučil čelit vznikajícím problémům vlastními silami. Psychoterapeut je průvodcem na této cestě. Je mnoho psychoterapeutických škol a směrů, všechny by však měly vést ke stejnému výsledku – spokojenějšímu a bohatšímu prožívání každodenních událostí, vztahů, práce i zábavy. Důležité je vybrat si dobrého, zkušeného psychoterapeuta s odpovídající kvalifikací, kterou je psychoterapeutický výcvik.
Kontaktujte terapeuty:
Kontaktujte terapeuty:
Individuální psychoterapie
Individuální psychoterapie probíhá formou setkávání (tzv. sezení) pacienta či klienta s psychoterapeutem. Jedno sezení trvá obvykle 50 minut. Frekvence sezení je daná individuální dohodou a potřebností pacienta/klienta (1x i vícekrát týdně, 1x za 14 dní, 1x za měsíc.)
Krátkodobá psychoterapie je zaměřena na konkrétní problém, který se snaží řešit během několika terapeutických sezení (cca 5 – 10 sezení). Střednědobá a dlouhodobá psychoterapie umožňuje hlubší pochopení vnitřního světa a vztahových souvislostí v životě klienta a tím i odstranění nefunkčních vztahových a emocionálních vzorců prožívání a chování. Délka trvání je měsíce až léta (střednědobá terapie kolem 20 sezení, dlouhodobá déle). Krizová intervence je forma psychické podpory a pomoci v případech psychické krize či traumatizace. Probíhá většinou v několika sezeních. Cílem je odstranění negativních dopadů situace na psychiku, posílení a postupný návrat ke stavu před vznikem potíží.
Rodinná psychoterapie
Rodinná psychoterapie je společné sezení či opakované setkávání všech členů domácnosti a terapeuta. Jejím cílem je porozumět příčinám opakujících se konfliktů a nedorozumění mezi členy rodiny nebo potížím některých jejích členů. Terapeutický proces podporuje změnu rodinných vzorců, pravidel a vztahů. Je často užívanou metodou u dětských a dospívajících pacientů/klientů.
Kontaktujte terapeuty:
Prevence a léčba závislostí
Poskytujeme adiktologickou péči Vám i Vašim blízkým. Zaměřujeme se na závislé na alkoholu a jiných návykových látkách a lécích, problémové uživatele či osoby experimentující s drogami a léčbu závislostí. Současně se věnujeme závislostem na procesech, takzvaně behaviorálním závislostem, jako je netolismus (závislost na monitoru, internetu), gambling, sex, přejídání apod.
Kontaktujte terapeuty:
Skupinová psychoterapie
Skupinová psychoterapie pracuje formou setkávání psychoterapeuta se skupinou pacientů/klientů, kteří mají dlouhodobé potíže nebo se dostali v životě do náročné situace, kterou nedokáží sami zvládat. Skupina dodává podporu a zároveň umožňuje nahlédnout dynamiku psychických obtíží svých členů. Tím působí jako prostředek osobního zrání na pomáhá spokojenějšímu životu.
Skupinová relaxační terapie s prvky Mindfulness
Dvoumesíční skupinová terapie s prvky Mindfulness je realizována v malé skupince s maximálním počtem 6 klientů. Skupina je vedena podle principů mezinárodně uznávané terapie Mindfulness Based Stress Reduction Therapy (MBSRT), kterou vytvořil americký lékař a profesor Jon Kabat-Zinn. Terapie vede ke snížení vnitřního napětí, depresí a úzkostí. Jedním ze základní pilířů je mimo jiné i rozvoj nehodnotícího myšlení a vnímání přítomnosti na úrovni těla i duše. Nabízíme i skupiny v anglickém jazyce. Průběžně otevíráme podpůrné relaxační skupiny, ve kterých klienty učíme autoregulaci psychických stavů pomocí relaxačních a meditačních technik.
Group relaxation and meditation therapy
Two-month group therapy with Mindfulness elements is realized in small groups with a maximum of 6 clients. The groups are run according to the internationally recognized Mindfulness-Based Stress Reduction Therapy (MBSRT) principles, developed by American physician and professor Jon Kabat-Zinn. Therapy reduces internal tension, depression, and anxiety. One of the basic pillars is, among other things, the development of non-evaluative thinking and perception of presence at the level of body and soul. We also offer English-speaking groups. We continuously open relaxation support groups in which we teach clients to self-regulate their psychological states using relaxation and meditation techniques.
Dětská psychologie
Zabýváme se i problematikou dětského věku, dospívání a adolescence. Provádíme vyšetření i psychoterapii zaměřenou na vývojové období dítěte či dospívajícího. Psychoterapie může probíhat formou individuálních setkávání dítěte s terapeutem, ve skupině dětí, často se využívá terapie celé rodiny, které se účastní kromě samotného pacienta také jeho rodiče, sourozenci, případně další členové rodiny.
Vyšetření a psychoterapii dětí obvykle doporučují lékaři, často se na nás však obracejí i sami rodiče. Rodič je vždy bezpodmínečnou součástí léčby dítěte, musí s ní souhlasit, do terapie může být sám zahrnut (rodinná psychoterapie), může být přítomen sezení a v každém případě je o procesu léčby svého dítěte informován. U mladších věkových skupin využíváme hry a různých výtvarných technik. Psychoterapie dospívajících se už více podobá psychoterapii dospělých.
Kontaktujte terapeuty:
Kontaktujte terapeuty:
Neuropsychologie
Neuropsychologie se zabývá vlivem poškození mozku na psychické procesy a chování. Neuropsychologické vyšetření měří tzv. poznávací, neboli kognitivní schopnosti, mezi které patří paměť, inteligence, pozornost, porozumění i tvorba řeči, myšlení, rozhodování, orientace v prostředí a vnímání (zrakové a sluchové). Pomocí vyšetření těchto schopností je neuropsycholog schopen odhadnout jaké problémy může pacient mít při řešení problémů běžného života, které věci zvládne dobře a které případně hůře. Na druhé straně může z postižení některých z těchto schopností odhadnout, která část mozku je u pacienta postižena a do jaké míry.
Neuropsychologické vyšetření provádíme obvykle na doporučení neurologa, psychiatra nebo praktického lékaře. Např. u pacientů s mozkovou mrtvicí nebo se zraněním hlavy se používá jednak ke stanovení postižení způsobeného mozkovou příhodou, a také ke sledování zlepšování stavu. U pacientů s neurodegenerativními poruchami se provádí opakované neuropsychologické vyšetření za účelem určení vývoje choroby a předpovědi dalšího vývoje pacienta. Pozitivní zpráva je, že potíže v této oblasti lze ovlivnit nejen vhodnou medikací, ale také trénováním paměti. Za sníženým výkonem paměti a pozornosti často nacházíme zvýšený stres nebo depresi. Právě v těchto případech může pomoci krizová intervence orientovaná na snížení zátěže, či dlouhodobější psychoterapie v případě depresivního prožívání. Rádi Vám poradíme i v otázkách trénování paměti.
Psychosomatika
Pojem psychosomatika má původ ve starověké řečtině. Skládá se ze dvou slov – psyché (duše) a soma (tělo) a zkoumá vztahy mezi nimi a sociálním prostředím člověka. Psychoterapie je tedy vhodná i pro pacienty, u kterých má psychika výrazný podíl na jejich somatickém onemocnění.
Supervize
PHDr. Krulová nabízí supervizi pracovníkům ve zdravotnictví, školství a sociálních službách.
Kontakt: krulova@terapeutika.cz
Objednání:
Kontaktujte terapeuty:
Krizová intervence
Krize patří neodmyslitelně k lidskému životu. V nejrůznějších podobách a obdobích života jimi procházíme všichni bez výjimek. Některé krize přicházejí jako blesk z čistého nebe, jiné lze v podstatě očekávat. Z hlediska možné typologie můžeme rozlišit tzv. situační krizi, kdy krize přichází z vnějšku a je způsobena nepředvídatelným stresem (opustí nás partner, zkrachuje firma, ve které pracujeme apod).
Jiným typem krize je vývojová krize. Vývojové krize probíhají více či méně dramaticky od puberty až po stáří. Jde vlastně o krizi zrání ať již jedince či celé rodiny. Z hlediska jedince bývá obtížným vývojovým obdobím puberta, adolescence nebo klimakterium, z hlediska rodiny je náročný na adaptaci například sňatek, narození prvního dítěte či odpoutání dětí z rodiny. Třetím typem krize je krize pramenící z náhlého traumatizujícího stresu. Vzniká na základě mocného vnějšího stresoru, který člověk neočekával a nad kterým nemá téměř žádnou kontrolu. Může se rozvinout v důsledku znásilnění, přírodní katastrofy, dopravní nehody atp. Nejčastějšími příčinami rozvoje krizového stavu bývá ztráta (blízkého člověka, zaměstnání, bydlení, peněz či iluzí) nebo změna v životě člověka, vyvolávající nejistotu. Extrémně zátěžovou situací pro naši psychiku bývá i situace vynucené volby, zejména traumatické volby, která v každém případě přináší negativní důsledky. Mezi nimi musí jedinec zvolit a následně může prožívat intenzivní pocity viny.
V situacích velmi tíživých je vhodné obrátit se na odbornou pomoc, krizová intervence může zmírnit tíživou situaci a zeslabit intenzitu krizového stavu. Jsou životní krize, do kterých se dostáváme jen negativní? Je třeba se jich obávat? Bez životních krizí bychom v životě stagnovali, nedosáhli životního posunu a zrání. Každá krize v sobě nese také šanci, příležitost k většímu rozvoji osobnosti. Krize vždy obsahuje i možnost zásadní proměny. V krizi také býváme zvýšeně vnímaví a tvořiví. Můžeme si osvojit nové způsoby chování, naučit se nově vnímat a prožívat sebe a svět i si potvrdit svou schopnost řídit svůj život.
Zdravotní pojištovny
Máme smluvní vztah s pojišťovnami: VZP (111), OZP (207), ZPMV (211), VoZP (201) a ČPZP (205). U vybraných ordinací také: ZPŠ (209), RBP (213), PVZP (cizí státní příslušníci). Pojištěncům těchto pojišťoven je péče hrazená ze zdravotního pojištění v rámci pravidel stanovených pojišťovnami.
Odborné vzdělávání
TERAPEUTIKA, s.r.o.
TERAPEUTIKA, s.r.o.
Za Kačabkou 1463/9
102 00 Praha
IČO: 27915484
www.terapeutika.cz
Terapeutika Clinic, s.r.o.
Terapeutika Clinic, s.r.o.
Ve skále 223/2, Kolovraty
103 00 Praha 10
IČO: 18032044
Terapeutika Care, s.r.o.
Terapeutika Care, s.r.o.
Za Kačabkou 1463/9, Hostivař
102 00 Praha 10
IČO: 18033491